نحوه استفاده از لامپ های رشد گیاهان در داخل خانه

متن کامل

از انتخاب لامپ مناسب تا دانستن مدت زمان روشن ماندن آن، در این مقاله نحوه رشد و سلامتی گیاهان آپارتمانی با لامپ های رشد گیاه تشریح شده است.

 

لامپ رشد گیاه

 

صنعت نور به سرعت در حال رشد است. از گلخانه‌های قطب شمال و باغ‌های شهری گرفته تا مزارع قانونی ماری‌جوانا، لامپهایی که برای پرورش گیاهان در داخل خانه استفاده می‌کنیم، به صنعت چند میلیارد دلاری تبدیل شده‌اند. درون خانه، روی طاقچه‌ها و میزهای نهار‌خوری ما بیش از پیش مجذوب فیکوس های برگ دار، کاکتوس های استوکی و پونه کوهی معطرمان می‌شویم.

نویسنده و متخصص باغبان حرفه‌ای Leslie F. Halleck می‌گوید: «ما از تحقیقات می‌دانیم که نگهداری گیاهان سرپوشیده فواید زیادی دارد، مانند کاهش اضطراب و استرس، بهبود بهره‌وری و تمرکز، و حتی افزایش سرعت بهبودی بیماریها»

بنابراین از نظر سلامتی، آوردن برخی از طبیعت به داخل خانه می تواند تأثیر بسیار مثبتی بر زندگی ما داشته باشد. فراتر از فواید ذهنی، گیاهان از نظر زیبایی شناختی ابعاد زیادی به خانه ها و دفاتر ما می آورند. گیاهان به معنای واقعی کلمه به فضاهای داخلی ما جان می بخشند.

 

نور رشد گیاه چیست؟

چراغ‌های رشد به ما اجازه می‌دهند بدون توجه به فصل یا نور خورشید، گیاهان مختلفی را در داخل خانه پرورش دهیم. آنها از نسبت مشخصی از طول موجها، عمدتاً در طیف قرمز و آبی استفاده می کنند، که برای کمک به گیاهان در فتوسنتز ایده آل هستند.

اثربخشی لامپ های رشد گیاه به موارد زیر بستگی دارد:

 • قدرت لامپ معروف به چگالی شار فوتون فتوسنتزی یا PPFD
 • طول موج : طیف نور که به عنوان تابش فعال فتوسنتزی یا PAR شناخته می شود.
 • فاصله لامپ رشد از گیاهان.
 • گیاهان چقدر نور طبیعی خورشید دریافت می کنند (مثل اینکه روی لبه پنجره باشند یا در یک گوشه تاریک).
 • بر اساس نور اضافی موجود، گیاه فکر می کند چه زمانی از سال است.

 

انواع لامپ رشد گیاه

اینکه از چه نوع چراغ رشد استفاده می کنید بستگی به چیزی دارد که در حال رشد هستید. برای برخی از گیاهان، ممکن است بسیار پیچیده باشد.

در اینجا سه نوع اصلی از چراغ ها برای مصارف داخلی خانه آورده شده است: فلورسنت، LED های کم مصرف و LED های پرقدرت.

 

چراغ های فلورسنت رشد گیاه

اینها دانش آموزان قدیمی دنیای نور رشد گیاهان هستند. آنها صاحب نمایش بودند تا اینکه ال ای دی های پر زرق و برق به صحنه آمدند. آنها به اندازه ال ای دی ها بادوام نیستند. حجیم تر و پایدارتر هستند، اما یافتن آنها آسان است و همچنان گزینه ای ارزشمند هستند.

هالک لامپ‌های فلورسنت HO T5 را توصیه می‌کند که گرمای کمتری نسبت به لامپ‌های قدیمی تولید می‌کنند و در مصرف انرژی کارآمدتر هستند. آنها را با دقت مدیریت کنید؛ برخی از بالاست های لامپ فلورسنت حاوی جیوه هستند. اگر یک لامپ فلورسنت دارید اما چراغ‌های LED می‌خواهید، برخی از جایگزین‌های LED شبیه لوله‌های فلورسنت هستند.

نکته حرفه ای: در لامپ های فلورسنت، یک بالاست در داخل لامپ وجود دارد که گرما تولید می کند، بنابراین یک بخش گرمتر از بقیه خواهد بود. این بدان معنی است که گاهی اوقات گیاهان زیر بالاست استرس گرمایی را نشان می دهند.

 

لامپ های ال ای دی رشد گیاه

این لامپ ها مصرف برق پایینتری دارند و بیشتر از فلورسنت‌ها دوام می‌آورند، اما نوع با کیفیت اغلب گران‌تر هستند. چالش ال‌ای‌دی‌ها این است که بفهمیم آیا شدت توان آن کافی است، زیرا وات معیار دقیقی برای LED‌ها نیست.

جاناتان ابا، متخصص میدانی در دانشگاه می گوید: «ما می توانیم تعداد فوتون های تشعشع فعال فتوسنتزی (PAR) را که توسط نور منتشر می شود، اندازه گیری کنیم، و این به وات مرتبط است، اما استفاده از وات واقعاً مشخصات مفیدی نیست.

ال‌ای‌دی‌های کم‌مصرف ال‌ای‌دی‌های ارزان‌قیمتی هستند که در جستجوی خرید آنلاین شما پیشنهاد می‌شوند. آنها اغلب برای گیاهان آپارتمانی شاخ و برگ یا ساکولنت های کوچک به اندازه کافی خوب هستند. اما آنها برای گیاهانی که به نور شدید نیاز دارند، مانند گوجه فرنگی، مرکبات و گیاهان خیلی خوب نیستند.بسیاری از آنها رنگ صورتی یا بنفش را ساطع می کنند، بنابراین اگر نمی خواهید آن را در محل زندگی خود داشته باشید، هالک توصیه می کند به دنبال رنگ هایی با طیف کامل یا وسیع نور سفید باشید.

ال‌ای‌دی‌های پرقدرت برای گیاهان خوراکی، گیاهان آپارتمانی بزرگ‌تر و تقریباً برای هر چیزی که گیاه طاقچه نیست، ایده‌آل است. برای دریافت شدت نور کافی (PPFD)، بیشتر چیزی را دریافت می کنید که می پردازید.

سایر چراغ های خانگی برای رشد گیاهان چندان مناسب نیستند. لامپ های رشته ای بیش از حد گرم می شوند و طیف آنها با رنگ های زرد و سبز سنگین است که فتوسنتز را به خوبی ارتقا نمی دهند. لامپ های هالوژن گرمای اضافی را از بین می برند و از نظر بازده انرژی ضعیف هستند.

نکته: توجه دیگر، طیف نور است. نورها به طور کلی به دو طیف سردتر و گرمتر تقسیم می شوند. چراغ‌های خنک‌تر (بیش از 5000K) از رشد برگ بهتر حمایت می‌کنند در حالی که نورهای گرمتر (<5000K) گلدهی بیشتری را تشویق می‌کنند. هالک می‌گوید: «با این حال، اکثر گیاهان تحت نور رشد طیف وسیع متعادل به خوبی رشد می‌کنند.

 

نحوه استفاده از لامپ رشد گیاه :

موفقیت با چراغ های رشد یک فرآیند آزمون و خطا خواهد بود. پس لذت ببرید، آزمایش کنید و خیلی زود ناامید نشوید.

در اینجا چند مرحله برای کمک به موفقیت شما وجود دارد:

 1. لامپ خود را هوشمندانه انتخاب کنید قبل از خرید، مشخص کنید که می خواهید با نور چه کاری انجام دهید. به یاد داشته باشید: چراغ‌های گران‌تر ممکن است فقط در کسری از زمان به عنوان همتایان ارزان‌تر خود استفاده شوند. Ebba می‌گوید: «اگر موضوع رشد نهال‌ها برای پیوند است، باید چند چراغ واقعاً روشن دریافت کنید، مثلاً یک بانک خوب از دو یا چهار فلورسنت T5». بیشتر گیاهان آپارتمانی برای نور کم طراحی شده اند. در این صورت، گرفتن یکی از آن لامپ های کوچک رشد 30 دلاری و قرار دادن آن در پنجره برای تکمیل نور ممکن است کاملاً کافی باشد.
 2. چراغ ها را نزدیک گیاهان قرار دهید. Ebba می‌گوید: «هرچه به محصول نزدیک‌تر باشد، گیاه بیشتر از آن نور استفاده می‌کند. فاصله با لامپ متفاوت است، اما قانون شش اینچ قانون خوبی است. اگر نور یک یا دو فوت دورتر باشد، شدت آن به طور چشمگیری کاهش می یابد، حدود 75 درصد. اگر از چراغ‌های فروشگاهی استفاده می‌کنید، آن‌ها را به زنجیر قابل تنظیم آویزان کنید تا بتوانید با رشد گیاهان به راحتی آنها را جابه‌جا کنید.
 3. از تایمر استفاده کنید برخی از گیاهان زیر نور ثابت روزانه بهتر عمل می کنند. ابا می‌گوید: «اگر گیاهی دارید که در طول روز حساس است، 8 ساعت یک روز و سپس 22 ساعت در روز دیگر ممکن است گیج‌کننده باشد.
 4. در مورد میزان نور مورد نیاز هر گیاه تحقیق کنید. ابا می‌گوید، نیازهای نوری گیاه را مانند پر کردن یک سطل در نظر بگیرید. آن سطل با فوتون پر می شود. سرعت پر شدن آن به شدت نور رشد و نور طبیعی گیاه بستگی دارد. بیشتر گیاهان آپارتمانی سطل های کوچکی دارند، کاهو کمی بزرگتر است و میوه ها و گوجه فرنگی های در حال رسیدن سطل های واقعا بزرگی دارند. Ebba می‌گوید: «بیشتر گیاهان، گیاهان بسیار مرتفع و پر آفتاب هستند. برای گیاهانم، آنها را روی یک طاقچه روشن می‌گذارم و چراغ‌های مغازه را به مدت 14 ساعت در روز علاوه بر نور خورشید، یا 22 تا 23 ساعت در صورت نداشتن آفتاب بالای آنها آویزان می‌کنم.
 5. طول روزی که گیاهان به آن عادت دارند را تقلید کنید. برای همه گیاهان مهم نیست، اما برای برخی، به خصوص ریحان، مهم است. Ebba می‌گوید: «گیاهانی که در مناطق معتدل تکامل یافته‌اند، بر اساس طول شب می‌دانند چه ماه است، بنابراین برخی از آنها کارهای مختلفی مانند گل‌دهی انجام می‌دهند، یا بر اساس ساعاتی که نور را درک می‌کنند، گلدهی را متوقف می‌کنند». اما چیزهایی که در نزدیکی خط استوا قرار دارند این واکنش را ندارند زیرا نور روز به طور مداوم در تمام طول سال 12 ساعت است.
 6. آب را فراموش نکنید این در واقع یک افسانه است که ساکولنت هایی مانند آلوئه آب فراوان را دوست ندارند. معمولاً آنها به اندازه کافی نور خورشید برای استفاده از تمام آب دریافت نمی کنند. همچنین برای نهال ها آنها را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید. اگر به نظر کشیده شده و با فضای زیادی بین برگ هایشان فاصله دارد، به نور بیشتری نیاز دارند.
 7. نگهداری و ایمنی. دستگاه روشنایی خود را در صورت نیاز برای تعمیر و نگهداری تمیز کنید، اما مراقب باشید. Ebba می گوید: "باغچه های طاقچه مردم ترکیبی لذت بخش از آب و برق است." "مراقب باش. این چیزها را خیس نکنید.

 

نویسنده : Karuna Eberl

مترجم : مهندس رضا آقایی کارشناس ارشد الکترونیک

تعداد بازدید: 5675

نظرات

دسته بندی محصولات
ارائه کنندگان
آخرین اخبارآرشیو اخبار...
خمیر قلع جدید رسید 26 فروردین 1402 1324

خمیر قلع تاسل با تاریخ تولید 1401/12/25 موجود شد.

ادامه مطلب...
آخرین مقالاتآرشیو مقالات...
نحوه استفاده از لامپ های رشد گیاهان در داخل خانه 7 اسفند 1400 5675

از انتخاب لامپ مناسب تا دانستن مدت زمان روشن ماندن آن، در این مقاله نحوه رشد و سلامتی گیاهان آپارتمانی با لامپ های رشد گیاه تشریح شده است.

ادامه مطلب...
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×